4 milyon kişi işsiz…

2016 yılı Aralık ayı ile 2017 yılı Ocak arasındaki sadece 1 aylık dönemde işsiz olduğu için iş arayanların sayısı 118.000 kişi olarak gerçekleşti. Yine aynı dönemler içerisinde sadece 3.000 kişi iş bulabilmiş durumda. Diğer bir ifadeyle işsizler ordusuna 115.000 kişi daha eklenmiş oldu. Son veriler ışığında kayıtlı işsiz sayısı yaklaşık 4 milyon kişi.

Çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin oranı, toplam işgücü içerisinde %13. Bu oran 2010 Şubat ayından itibaren ortaya çıkan en yüksek orandır.

Genç işsizlik oranı ise %25 olarak gerçekleşti. Yani, her 4 genç işgücünden 1’i işsiz. Bu durum Türkiye’de yürütülen istihdam politikaları konusunda gençler arasında ümitsiz beklentilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İstihdam artırıcı politikaları hayata geçiren hükümet diğer yandan da bütçede ortaya çıkan açıkları finanse etmekte zorlanmaktadır. 2017 yılının üç aylık döneminde ortaya çıkan yaklaşık %21 oranında harcama artışı sonucunda bütçe açığı yaklaşık 23 milyar TL olmuştur.

Peki, hükümetin bu noktada ne yapması gerekir?

Öncelikle genç işsizlere yeni istihdam alanlarının açılması gerekmektedir. Bu alanların ise daha ziyade gençlerin ilgi alanlarına yönelik olması kuşkusuz istihdam tercihinde etkin olacaktır. Gençlerin birincil uğraşısında yer alan teknolojik faaliyetler kapsamında ithal ikameci politikaların uygulanması, istihdam oluşturmada alternatif argüman olarak kullanılabilir.

Yetişkin işsizler arasında istihdamın artırılması için de açılan teşvik paketleri birçok işveren tarafından cazip karşılanmamaktadır. Ücretler üzerinden kesinti yapılan gelir vergisi ile sigorta prim oranlarının yüksek olması da bu olumsuzluğu pekiştirmektedir.

Bu kapsamda istihdam üzerinden alınan gelir vergilerinin ve sigorta primlerinin revize edilmesi, işsizlik üzerinde olumlu etkiler yapabilir.

En önemlisi de, bütçenin fazla vermesi sağlanamasa dahi bütçe açıklarının kapatılması için gelir artırıcı alternatif kaynakların bulunması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı